تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۲/۲۴ | شناسه مطلب : ۲۸۱۶۸ | تعداد بازدید :

ناشر هوشيار فقط فروش نمايشگاه را نمي‌بيند

دبیر پژوهش محتوای نشر علمی فرهنگی در نمایشگاه کتاب؛

ناشر هوشیار فقط فروش نمایشگاه را نمی‌بیند

دبیر پژوهش محتوای نشر علمی فرهنگی، در ارتباط با برگزاری نمایشگاه حضوری کتاب پس از غیبت دوساله گفت: برای نظر و تحلیل در ارتباط با میزان استقبال و فروش کلی نمایشگاه در روز سوم کمی زود است. باید پس از نمایشگاه با اعداد و ارقام صحبت کرد، اما پیشاپیش تصور بنده این است که استقبال خوبی رقم خواهد خورد.

به گزارش ستاد خبری سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب، حاتم ابتسام با بیان اینکه با توجه به علاقه مردم به نمایشگاه کتاب، تراکم مجدد بازدیدکنندگان در نمایشگاه امسال به چشم می‌خورد و استقبال مردم بعد از دو دوره برگزار نشدن نمایشگاه حقیقتا امیدوار کننده است، گفت: مساله دیگر، کاغذ است که در سال‌های اخیر با بحران کاغذ مواجه بودیم و صرفا هم معطوف به ایران نیست و ما در چند صنعت مهم مثل صنعت آی تی دچار مشکل هستیم که به ایران هم رسیده است. داستان کاغذ هم مزید برعلت شد و ما امروز شاهدیم که مردم گمان می‌کنند در این فضا، با گرانی زیاد کتاب مواجه هستند. 


وی در ارتباط با همزمانی نمایشگاه حضوری و مجازی، افزود: مطلب دیگر همزمانی نمایشگاه حضوری و مجازی است که در این مدت شاهد تغییر سلوک مردم به خرید اینترنتی است، خصوصاً اینکه بن‌های تخفیف نمایشگاه هم در بخش مجازی قابل استفاده است و به طریقی می‌توان گفت، این افراد دارای بن از چرخه حضوری نمایشگاه حذف شده‌اند. نفس نمایشگاه مهم و خوب است و امیدواریم ادامه پیدا کند و آن را محدود به تهران هم نکنیم. 


دبیر پژوهش محتوای نشر علمی فرهنگی افزود: فروش کتاب یکی از کم‌ترین اتفاقاتی است که در نمایشگاه اتفاق می‌افتد. همین ارتباط رو در رو ناشران و خبرنگاران که اتفاق افتاده بسیار باارزش است و مجال گفتگوی بیش‌تری فراهم می‌کند. در همین دو، سه روز اخیر چندین نویسنده به غرفه ما مراجعه کردند. این موارد از جمله اتفاقاتی است که در بخش حضوری رخ می‌دهند. دنیای مجازی بستر خوبی است و باید از آن استفاده شود، اما هیچ چیزی جای این گردهمایی را نمی‌تواند بگیرد. ناشر هوشیار، ناشری است که آورده خود از نمایشگاه را فقط فروش نمی‌بیند.


ابتسام در خصوص خدماتی که غرفه نشر علمی فرهنگی به مخاطبان ارائه می‌دهد، تصریح کرد: اتفاقی که در طراحی غرفه ما افتاد این بود که به صورت تعاملی بنا شد، برخلاف تعدادی از غرفه‌ها که برای جلوگیری از گم شدن و جابه‌جایی کتاب‌ها چهارچوب غرفه‌ها بسته و فروشنده از پشت پیشخوان با مخاطب در ارتباط است. غرفه ما چیزی در حدود 12 نفر ظرفیت برای مراجعین دارد و فضای آن تعاملی و کتابخانه‌ای است. 


وی ادامه داد: همچنین به صورت گردشی 4 نفر در غرفه برای راهنمایی به مراجعین در خرید کتاب حضور دارند که بتوانند پاسخگوی سوالات خریداران باشند. کار دیگری که انجام شد این است که برخلاف طبقه‌بندی‌های مرسوم، در غرفه ما طبقه‌بندی کتاب‌ها بر اساس مبانی محتوایی چیده شده است برای اینکه خرید و مشاهده کتاب‌ها برای مخاطبین راحت‌تر باشد.


این نویسنده در ارتباط با تازه‌های چاپ نشر علمی فرهنگی موجود در غرفه اظهار کرد: دوره جدید «ویل دورانت» را با تلاش بسیار به نمایشگاه رساندیم. دوره «کاپل استون» هم که منبع دانشجویان فلسفی‌خوان است در حال آماده‌سازی است. اتفاق مهمی که داریم این است که کتاب‌های مهم و سنگین ما چاپ پیش از 98 است و با قیمت‌های استثنایی به فروش می‌رسد.


سی‌و‌سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از بیست‌ویکم آغاز شده و تا سی‌ویکم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در دو بخش حضوری در مصلای امام خمینی(ره) و مجازی در سامانه ketab.ir ادامه خواهد داشت.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *