تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۱۷ | شناسه مطلب : ۱۸۴۱۶ | تعداد بازدید :

فصلنامه نقد كتاب«علوم انساني» به پله پنجم رسيد

به سردبیری محمد توحید فام

فصلنامه نقد کتاب«علوم انسانی» به پله پنجم رسید

پنجمین شماره فصلنامه نقد کتاب«علوم انسانی» به سردبیری محمد توحید فام از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب؛ شماره پنجم فصلنامه نقد کتاب«علوم انسانی» در بخش های «نقد آزاد»، «پرونده ویژه: روش شناسی در علوم انسانی»، «نقد شفاهی» و «نقد نقد»  راهی بازار نشر شد.

 محمد توحید فام در بخش «سخن سردبیر» این شماره از فصلنامه نقد کتاب«علوم انسانی» نوشته است: «بی تردید امروزه روش شناسی، اهمیت ویژه و تعیین کننده ای در رشد و توسعة علوم و جهت دهی به نوع نگاه ما انسان ها به جهان یافته است. امروزه قواعد روش شناسی خصلتی جهانی یافته و هیچ عرصه ای از دانش بشری نیست که بی نیاز از این شاخه از دانش باشد و پر بی راه نخواهد بود که روش شناسی را زبان مشترک علم معرفی کنیم. اما با این همه با نگاهی کوتاه و انتقادی بر آثار منتشرشدة داخلی در این زمینه شاهد وضعیت قابل قبولی چه در حوزة نشر و چه حوزة آموزش دانشگاهی نیستیم. از آنجا که درک تحولات عمیق دانش بدون آگاهی لازم از این حوزة مطالعاتی دشوار می نماید و از آن سو که نتایج آن بر حوز ه های مختلف سیاست گذاری غیرقابل انکار است، ضروری است تا بازنگری جدی در این زمینه توسط نخبگان فکری و متولیان سیاست گذاری های آموزشی و پژوهشی کشور  ه عمل آید، به آن امید که شاید بتوان آیندة بهتری را برای عرصه های مختلف دانش به ویژه علوم انسانی نوید داد. مجموعة پیش رو تلاشی هر چند مختصر برای بازاندیشی در حوزة روش شناسی علوم انسانی می باشد.»

در بخش «نقد آزاد» این شماره مقاله های «باز هم زبان» نوشته ابراهیم اسکافی، «رساله ای بر مدار طایفه کشی» نوشته سجاد صداقت، «انتحال از خود و به محاق رفتن شیرازه» نوشته ساره عسگری و «اصلاح دین یا اصلاح ایران» نوشته عباس خلجی به چاپ رسیده است.

 

در بخش «پرونده ویژه: روش شناسی در علوم انسانی» مقاله های «راهی به رهایی؛ مختار نوری»، «در گیر و دارِ فرم؛ سیاوش شوهانی»، «نقد عصای موسی بر رود اقتصاد؛ فریدون شیرین کام »، «جدال بر سر مفهوم آزادی؛ نوید کلهرودی» و «علم و عمل در خبر؛ هوشنگ شیخی» پیش روی خوانندگان قرار گرفته است.

«روش شناسی علوم انسانی: وحدت یا کثرت روشی؟» نشستی پیرامون ضرورت روش شناسی در علوم انسانی است که در بخش نقد شفاهی آمده است.  این نشست با حضور حمد توحیدفام، دانشیار گروه علوم سیاسی دانشگاه آزاد سردبیر فصلنامه نقد کتاب علوم انسانی، قاسم پورحسن دانشیار گروه فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی و حسن حضرتی نویسنده، مترجم و دانشیار گروه تاریخ دانشگاه تهران برگزار شده است.

گفتنی است؛ نسخه الکترونیکی پنجمین شماره فصلنامه نقد کتاب«علوم انسانی» در سایت خبرگزاری کتاب ایران به نشانی ibna.ir قابل دریافت است.

شماره پنجم فصلنامه نقد کتاب «علوم انسانی» ویژه فصل بهار ۱۳۹۸ به همت مؤسسه خانه کتاب روانه بازار نشر شده است.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *