تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۳/۲۷ | شناسه مطلب : ۱۸۳۷۲ | تعداد بازدید :

دفتر اول «مشاهير كتاب آرايي ايران» منتشر شد

درباره میرزا ابوتراب غفاری کاشانی؛

دفتر اول «مشاهیر کتاب آرایی ایران» منتشر شد

دفتر اول «مشاهیر کتاب آرایی ایران» درباره میرزا ابوتراب غفاری کاشانی به قلم مریم پورثانی از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب؛ میرزا ابوتراب غفاری کاشانی از مشاهیر کتاب آرایی ایران است که اولین جلد از مجموعه «مشاهیر کتاب آرایی ایران» به معرفی آن پرداخته است.

این کتاب از سه بخش اصلی « از تولد تا هنر»، «کارنامه آرایه گری» و «پس از هنرورزی» تشکیل شده است.

میرزا ابوتراب خان غفاری کاشانی، فرزند میراز بزرگ و بانو مریم شیبانی، برادر بزرگتر کمال الملک، نهمین هنرمند خاندان غفاری کاشانی است. وی نقاش مخصوص، نقاش باشی وزارت انطباعات و مدیر چرخ حروف بود که منصب سرهنگی داشت و به دریافت نشان درجه چهارم شیر و خورشید نائل شد. میرزا ابوتراب غفاری، نقاش، نگارگر، چهره پرداز و چاپچی مبتکر عهد ناصری بود که آثارش گواه چیره دستی اوست.

نیکنام حسینی پور، مدیرعامل موسسه خانه کتاب در پیش گفتار این کتاب نوشته است: «عرصه گسترده کتاب ورزی، خادمان اثر گذار و فرهیخته ای به خود دیده است. پژوهش و نگارش درباره این خدمت گزارها را باید در زمره تولید برگ های پرافتخار تاریخ کتاب ایران برشمرد.

دوست ارجمند و دانا، جناب آقای سیدفرید قاسمی، استاد فرهیخته تاریخ رسانه و فرهنگ مکتوب کتاب ایران، در روزگار تاسیس«مرکز کتاب پژوهی ایران و کتابخانه تخصصی کتاب» در موسسه خانه کتاب در سال ۱۳۹۲، طرح هایی پیشنهاد دادند که تدوین مجموعه مشاهیر حوزه کتاب از آن جمله است: «مشاهیر نشر کتاب ایران»، «مشاهیر کتاب شناسی معاصر ایران»، «مشاهیر وقف کتاب در ایران» و «مشاهیر کتاب آرایی ایران». در ادامه نیز قرار است درباره مشاهیر تصحیح و احیاگری، نسخه پژوهی، سند پردازی، متن شناسی، مجموعه سازی، فهرست نگاری، کتابداری و اطلاع رسانی، کتاب آفرینی و به طورکلی کتاب ورزی ایرانی، این پروژه اثر گذار و دانشنامه گونه ادامه یابد.

خانه کتاب با عنایت به اینکه پاسداشت ستاره های آسمان کتاب ایرانی را از وظایف خود می داند، اهتمام در خوری برای انجام این طرح به کار گرفت و تاکنون فزون از ده ها مجلد را در این زمینه منتشر کرده است. در مرحله جدید خادمان عرصه کتاب آرایی ر در دستور کار قرار داده ایم تا بتوانیم قدمت این هنر را نزد ایرانیان نشان دهیم و آن را به جامعه نشر ایران معرفی کنیم تا ناشران بتوانند در حفظ هویت فرهنگی خود و استفاده از تجربه سالیان سال، این هنر را در حوزه نشر بیشتر و بهتر به کار گیرند.»

مریم پورثانی در سخن مولف چنین نوشته است:«کتابی که پیش رو دارید، پژوهشی درباره میرزا ابوتراب غفاری کاشانی، برادر بزرگتر کمال الملک است. در زمینه زندگی و آثار کمال الملک و صنیع الملک(عموی این دو برادر)فراوان نوشته اند. اما درباره ابوتراب بسیار کمتر نوشته شده است. هنرمندی که تصویرگری روزنامه شرف و بسیاری از کتاب های چاپ سنگی آن روزگار را در کمال زیبایی و با صبر و شکیبایی انجام داده و شاهکارهایی در تاریخ تصویرگری کتاب و مطبوعات از خود به یادگار گذاشت. قلم او در شبیه سازی تکیه دولت، کار دوربین عکاسی را کرده است. ما به کمک هنر ابوتراب غفاری می توانیم از دروازه زمان عبور کنیم و تکیه دولت را با همه زوایا و جزئیاتش به نظاره بنشینیم؛ بنای باشکوهی که متاسفانه اکنون فقط نقشی بر دیوار خاطره هاست.»

دفتر اول «مشاهیر کتاب آرایی ایران» درباره میرزا ابوتراب غفاری کاشانی با شمارگان هزار نسخه و به قیمت ۲۵هزار تومان از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شد.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *