آرشیو گزارش ها [تعداد گزارش ها : 1643]

در اندیشه دینی هیچ کتابی به اندازه قرآن بر اندیشه‌ورزی تاکید ندارد

در انديشه ديني هيچ كتابي به اندازه قرآن بر انديشه‌ورزي تاكيد ندارد

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور در آیین رونمایی از کتاب «خورشید تفکر در آسمان زندگی» اظهار کرد: در اندیشه دینی هیچ کتابی به اندازه قرآن بر اندیشه‌ورزی تاکید ندارد. پرداخت به اندیشه‌ورزی در قرآن و در روایات ما به حدی است که اندیشه‌ورزی را معادل عبادت ذکر می‌کنند و در روایات ما موجود است که تفکر از ۷۰ سال عبادت برتر است. لذا پرداخت به این موضوع حتما در اندیشه‌های دینی سهم خود را دارد.

متن کامل »

«اسناد تاریخی تربیت معلم در ایران» دستمایه تحقیقات علمی خواهد بود

«اسناد تاريخي تربيت معلم در ايران» دستمايه تحقيقات علمي خواهد بود

علی‌باقر طاهری‌نیا در رونمایی از مجموعه پنج جلدی «اسناد تاریخی تربیت معلم در ایران» گفت: اعتبار این کتاب در گذر زمان وقتی که دستمایه تحقیقات علمی شد و پژوهشگران با کمک گرفتن از آن، به تولید مقالات پژوهشی و تحقیقات ارزشمند پرداختند، بیشتر روشن خواهد شد.

متن کامل »

منابع علمی واقعه عاشورا افزایش یافته است

منابع علمي واقعه عاشورا افزايش يافته است

حجت الاسلام و المسلمین مصطفی صادقی در نشست نشست نقد و بررسی «منابع عاشورا»با تاکید بر این‌که درباره منابع عاشورا کتاب‌های زیادی نوشته شده است، گفت: در طول سال‌های اخیر، تحقیقات بیشتری در این عرصه صورت گرفته و محققان بیشتری وارد این حوزه شده‌اند. در نتیجه شاهد منابع علمی خوبی با این موضوع در کشور هستیم.

متن کامل »

اربعین بزرگترین اجتماع دینی سالانه در جهان است

اربعين بزرگترين اجتماع ديني سالانه در جهان است

محمدرضا پویافر در نشست معرفی و بررسی کتاب «زیارت‌های پیاده در جهان معاصر (نگاهی جامعه شناختی)» گفت: اربعین بزرگترین اجتماع دینی است که سالانه برگزار می‌شود و مهمترین تمایز پیاده‌روی اربعین و آیین‌های زیارتی جهان، تمرکز در خیر دینی در اربعین است؛ در بسیاری از پیاده‌روی‌های زیارتی اساسا چیزی به نام نذر و خیرات رایگان نمی‌بینید.

متن کامل »

در حوزه تمدن پا به پای ادبیات جهانی پیش می‌رویم

در حوزه تمدن پا به پاي ادبيات جهاني پيش مي‌رويم

محمدهادی همایون در نشست معرفی و بررسی کتاب «تنوع و تمدن در اندیشه اسلامی» گفت: موضوع تمدن یک فرصت خوب برای ما است که در ساده‌ترین حالت به هیچ وجه از لحاظ غنای ادبیات از ادبیات جهان در این حوزه عقب نیستیم. در حوزه تمدن پا به پای ادبیات جهانی پیش می‌رویم. فرصت انقلاب اسلامی و ایده بزرگی که با نام تمدن اسلامی بر پیشانی جریان انقلابی اسلامی به عنوان یک ایده اصلی، عملیاتی و امر نهایی قرار داده شده است و کمک کرد تا بتوانیم روی این ادبیات مسلط شویم.

متن کامل »

تنها راه تعریف تئاتر ملی از راه باریک تعزیه است

تنها راه تعريف تئاتر ملي از راه باريك تعزيه است

احمد جولایی در نشست «هویت ملی در ادبیات نمایش‌های آیینی انقلاب و دفاع مقدس» با بیان این‌که به نظر من تنها راه تعریف تئاتر ملی از همین راه باریک و کوچک تعزیه است، گفت: از این رو که تعزیه تنها گونه نمایشی ایرانی است که پنج خصیصه‌ای که باید تئاتر به معنای اخص داشته باشد را دارد.

متن کامل »

عکس‌های کتاب «عشایر لُر؛ بختیاری و لرستان» گوشه‌ای از زندگی عشایر است

عكس‌هاي كتاب «عشاير لُر؛ بختياري و لرستان» گوشه‌اي از زندگي عشاير است

علیرضا فرزین در نشست معرفی و بررسی کتاب «عشایر لُر؛ بختیاری و لرستان» گفت: نگاه من به عکس، تصویر صرف نیست بلکه من هر عکس را داستانی از واقعیت می‌دانم. در این کتاب، عکس‌هایی را کنار هم چیده‌ام که گوشه‌ای از زندگی عشایر است و همه زندگی آن‌ها نیست.

متن کامل »

با شکل‌گیری انقلاب، جوانان به هویت خود برگشتند

با  شكل‌گيري انقلاب، جوانان به هويت خود برگشتند

محسن سلیمانی فارسانی در نشست «بررسی گذشته و آینده هویت ملی در ادبیات نمایشی دفاع مقدس» مطرح کرد: در زمان پهلوی مسئله تجدد مطرح بود و این رژیم تلاش می‌کرد جوانان را به سمت از خود بیگانگی سوق دهد اما باز زمانی که انقلاب در حال شکل‌گیری بود جوانان به هویت خود برگشتند؛ درواقع آن هویت نهادینه و در خون، روح و جان جوانان ریشه‌دار بوده و انقلاب شکوهمند اسلامی شکل گرفت.

متن کامل »

اندیشه و تفکر نطفه اصلی یک اثر فاخر در تئاتر است

انديشه و تفكر نطفه اصلي يك اثر فاخر در تئاتر است

کوروش زارعی در نشست «بررسی مولفه‌های آثار فاخر در ادبیات نمایشی دفاع مقدس» عنوان کرد: نطفه اصلی یک اثر فاخر در تئاتر اندیشه و تفکری است که زائیده نویسنده و کارگردان است. من اثری را فاخر می‌دانم که در اصل و نطفه دارای تفکر و اندیشه والایی باشد؛ اگر چنین چیزی در آن وجود داشته باشد، اثر می‌تواند فاخر باشد.

متن کامل »

ادبیات دفاع مقدس فصل مشترک ادبیات و هنر ما است

ادبيات دفاع مقدس فصل مشترك ادبيات و هنر ما است

مهدی کاموس در نشست «ظهور و بروز هویت ملی در ادبیات داستانی دفاع مقدس» با اشاره به این‌که ادبیات در پارادایم روایت یکی از مباحث معرفتی است، اظهار کرد: ادبیات دفاع مقدس فصل مشترک ادبیات و هنر ما است که در طول تاریخ می‌توانیم سیر انسان ایرانی را به انسان انقلاب اسلامی و بعد انسان دفاع مقدس و پس از آن به سوی انسان تمدن نو ببینیم. بار همه این مسیر تاریخی و تداوم تاریخی را ادبیات دفاع مقدس هنوز به دوش می‌کشد.

متن کامل »